Każdy inny, wszystkie niezwykle klimatyczne i robiące wrażenie. Takie są właśnie domy z serii smALLinclusive, a wśród nich „GÓRAL” – idealny dla miłośników góralskiego klimatu, zaprojektowany w stylu zakopiańskim.

Styl zakopiański został zapoczątkowany przez Stanisława Witkiewicza w latach 90. XIX wieku i uznawany jest za pierwszy polski styl narodowy. Twórca wzorował się na tradycyjnym budownictwie Górali podhalańskich dodając do niego elementy pochodzące z secesji. Pierwszym budynkiem zaprojektowanym przez Witkiewicza w stylu góralskim była willa Koliba znajdująca się w Zakopanem. W późniejszym czasie powstało więcej projektów, które zaczęły cieszyć się uznaniem, a sam styl znalazł swoich naśladowców, m.in. Tadeusz Prauss, projektant schroniska nad Morskim Okiem. Obecnie budynki zaprojektowane w  tym stylu są najpopularniejsze oczywiście na Podhalu, jednak możemy je spotkać również w innych miejscach Polski, np. w Sosnowcu czy Augustowie.

Budynki zaprojektowane w stylu zakopiańskim wyróżnia kilka cech, które możecie zaobserwować również w naszym GÓRALU. Wśród nich charakterystyczne słoneczko, czyli nic innego jak układ wąskich listew poprzebijanych promieniście na szczytach dachów, okien i drzwi. Uwagę przyciąga również charakterystyczny spadzisty dach, którego jednym z głównych zastosowań jest ochrona budynku przed opadami, w zamyśle głównie przed śniegiem. Materiałem, który nadaje budynkowi jedyny w swoim rodzaju góralski charakter jest drewno – oczywiście nie mogliśmy tego pominąć w naszym GÓRALU, tak więc w elewacji zdecydowaliśmy się na użycie desek, które imitują bale.

Wkrótce opowiemy Wam również nieco więcej o stylach bieszczadzkim i kaszubskim oraz zdradzimy co byłą inspiracją architekta w projektowaniu domów Pink, Yellow, Suburban i Wooden. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej!

Pobierz katalog domu Góral